10-points-for-a-teaser

10 نکته تیزر تبلیغاتی

 1. ایده خلاقانه داشته باشید
داشتن ایده خلاق برای تیزر تبلیغاتی
یکی از مهم ترین ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب داشتن ایده جدید و ناب است

بیننده امروزی بسیار باهوش و نکته سنج است و به محض دیدن محتوای تکراری و خسته کننده ی همیشگی از ادامه تماشا دست می کشد. یکی از مهم ترین ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب داشتن ایده جدید و ناب است. مخاطب روزانه با حجم زیادی از محتوا روبرو است و محتواهای تکراری را پس می زند. در این میان رسالت شما برای معرفی و شناساندن محصول یا خدمتتان این است که محتوایی برای تیزرتان تهیه کنید که چه از لحاظ بصری و چه اطلاعاتی برای مخاطب نو باشد به طوری که وقت بگذارد و آن را تماشا کند. در غیر این صورت اگر از ایده های معمول دیگر کپی کرده باشید و نگاه متفاوتی به محصول خودتان نداشته باشید، انتظار اینکه دیگران نیز تبلیغات محصول شما را متفاوت ببینند بیهوده است.

 1. کمی ابهام به تیزر اضافه کنید

شاید فکر کنید افراد اگر از چیزی کامل سر در نیاورند کلافه شوند. اما برخی مواقع این خلاف واقع است و اضافه کردن کمی ابهام و رمز و راز به تیزر باعث می شود بیننده ذهنش مشغول شود و دنبال وقایع بعدی باشد. یا حتی ویدیو را چندین بار ببیند تا بلکه نکته ای را از آن در آورد. هدف کلی تیزر تبلیغاتی جلب توجه مخاطب است به طوری که خودش هم متوجه نشود. داستان را طوری نشان دهید که نیمه تمام بماند. یا تیزر هایتان را به صورت سریالی تهیه کنید و به صورت مرحله ای آن را منتشر کنید.

یکی از نمونه تیزرهای ایرانی جالب متعلق به شرکت تپسی است. البته این تیزر ها ویدیو نیستند و به صورت عکس نوشته و روی بیلبورد های شهر دیده شدند. تپ سی با نوشتن جملاتی مثل : “به یک خواننده نیاز داریم” ، ” به یک داننده نیاز داریم” سعی در جلب توجه مخاطب کرد. در نگاه اول هیچ کس متوجه نمی شد این بیلبورد متعلق به چه برندی است یا منظورش چیست. بعد از مدتی تپ سی رازش را آشکار کرد و با تکمیل جملات به صورت ” به یک خواننده نیاز داریم تا مسیر ها را بخواند” و ” به یک داننده نیاز داریم که مسیر ها را بداند” به ابهام ذهن خواننده برای یافتن رانندگان پایان داد.

تیزر تبلیغاتی تپ سی
کمی ابهام به تبلیغات خود اضافه کنید

وقتی توانستید با گنجاندن ابهام حس کنجکاوی مخاطب را بر انگیزانید وقت آن است که کمی اطلاعات را در تیزر بگنجانید البته نه همه ی اطلاعات را. شک ایجاد کنید مثلا یک نشانه کوچک را رونمایی کنید یا مثلا از مخاطب بخواهید حدس بزند که محصول چه می تواند باشد. در واقع مخاطب را جوری درگیر کنید که کنجکاو شود ببیند بعد از این چه پیش خواهد آمد. در یک کلام غیر قابل پیش بینی باشید.

 1. به جای محصول بر مخاطب تمرکز کنید

تفاوت تیزر با بقیه انواع تبلیغات در این است که خصوصیات محصول به راحتی در اختیار مخاطب قرار نمی گیرد. به جای اینکه بر نشان دادن خود محصول اصلی تمرکز کنید توجه تان را بر مخاطب معطوف کنید. این محصولی که شما عرضه کرده اید چه کاری برای مخاطب انجام می دهد؟ ویژگی های اصلی و بولد محصول چیست؟ چه چیزی به تازگی به آن اضافه شده؟ چه کاربردی دارد؟ سعی کنید فضایی را با محصول تصویر سازی کنید که مخاطب بعدا با محصول قرار است انجام دهد.

اگر در همین مقاله کمی بالاتر در نمونه های جهانی، نمونه سناریو تیزر تبلیغاتی گلکسی واچ را مشاهده کنید می بینید که فردی در حالی که گلکسی واچ به دست کرده در حال دویدن و ورزش کردن است که در ویترین مغازه ای باکیک دلخواهش مواجه می شود اما ساعت را نگاه می کند و به دویدن ادامه می دهد. به این معنا که هنوز برای خوردن کیک کالری مورد نیاز را نسوزانده است و گلکسی واچ قرار است در محاسبه کالری و یا میزان ورزشش به او کمک کند . این دقیقا جزییات شرایطی است که بعدا کاربر با محصول قرار است تجربه کند و با دیدن این صحنه حس همذات پنداری به او دست می دهد. این یعنی یک تبلیغ تاثیر گذار و موفق!

 1. تیزر تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

تمام هدف معرفی یا به اصطلاح لانچ محصول این است که به میزان هر چه بیشتر توجه افراد را جلب کند. برای کسب و کارهای نوپایی که بودجه های آن چنانی برای تبلیغات ندارند شاید تبلیغات تلویزیونی کمی سنگین به نظر بیاید. خوشبختانه امروزه به اندازه کافی مدیاها و شبکه های اجتماعی با میزان بالای مخاطب وجود دارند و بهترین پلتفرم برای انتشار تیزر های تبلیغاتی به شمار می آیند. فیسبوک، توییتر، اینستاگرام این ها همگی برای کمپین تیزر تبلیغاتی شما پر مخاطب و مناسب هستند.

نفش شبکه های اجتماعی برای انتشار تیزرهای تبلیغاتی
شبکه های اجتماعی با میزان بالای مخاطب بهترین پلتفرم برای انتشار تیزرهای تبلیغاتی به شمار می آیند

به نقل از ژورنال EMarketer نزدیک به ۳ بیلیون کاربر جهانی در شبکه های اجتماعی وجود دارد. در کشور عزیز خودمان ایران نیز حدود ۴۷ میلیون نفر از شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می کنند یعنی حدود بیشتر از نیمی از جمعیت. پس این مارکت گسترده فرصت بسیار خوبی است که از این مدیاهای ارزان قیمت برای تبلیغات استفاده کنید. بهتر است تیزر کمپین شما حدود ۲۰ تا ۳۰ روز قبل از لانچ محصول منتشر شود تا وقت مناسب برای تاثیر گذاری بر مخاطب را داشته باشد و طوفان فکری مناسب را ایجاد کند.

 1. از اینفلوئنسر ها بهره ببرید

در نکته قبل گفتیم که منتشر کردن تیزر در شبکه های اجتماعی ضروری است. اما از چه طریقی؟ اگر شما یک تیزر ویدیویی عالی هم تهیه کرده باشید اما صفحه اینستاگرامتان فقط ۲۰۰ فالوئر داشته باشد آیا تمام هزینه ای که کرده اید فقط برای ۲۰۰ نفر بوده؟

طبیعتا اینجا بحث اینفلئونسر مارکتینگ مطرح می شود. اینفلوئنسر ها افراد تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی هستند که تعداد زیادی فالوئر دارند. با مقداری هزینه می توانید با آنها قرار داد ببندید تا تیزرتان را در صفحه شان قرار بدهند و تعداد بیشتری تبلیغات شما را ببینند. فراموش نکنید که برخی صفحات فقط با فالوئر فیک صفحه شان را بنا نهاده اند و سعی کنید با افراد شناخت شده با نرخ اینگیجمنت بالا قرار داد ببندید. نکته دیگری که باید در نظر داشت هم خوانی صفحه اینفلوئنسر مورد نظر با محصول شماست. حوزه فعالیت اینفلوئنسر را در نظر بگیرید و مرتبط ترین را با محصول انتخاب کنید تا در جلب توجه بازار هدف مرتبط ناکام نمانید.

 1. ازشمارش معکوس استفاده کنید

قبل از انتشار تیزر از شمارش معکوس استفاده کنید. قابلیت تقریبا جدیدی که اینستاگرام هم در استوری هایش از آن استفاده کرده است و می توانید از آن بهره ببرید. استفاده از شمارش معکوس دو مزیت دارد:

 • هیجان رونمایی از محصول را بالا می برد
 • مانند یک یاد آور عمل می کند و مخاطب را از زمان دقیق آگاه می کند

هدف ما در مرحله تیزر تبلیغاتی این است که مدام بدون آنکه از اصل محصول یا ویژگی های آن صحبت کنیم ذهن مخاطب را راجع به محصول بیدار نگه داریم. 

 1. معما یا تست طراحی کنید

وقتی پای سوال و معما به میان می آید مردم در جواب دادن به آن با هم رقابت می کنند و همین باعث بازار گرمی محصول شما می شود. اگر امکانش را دارید به ازای جواب های درست قرعه کشی کنید و از محصولی که قرار است معرفی کنید برای برندگان جایزه در نظر بگیرید. این کار هم باعث بالا رفتن اینگیجمنت ریت شما در شبکه های اجتماعی می شود و هم مخاطب را به محصول مشتاق تر می کند.

طراحی معما برای ساخت تیزر تبلیغاتی
وقتی پای سوال و معما به میان می آید مردم در جواب دادن به آن با هم رقابت می کنند

امکان به اشتراک گذاری لینک سوال یا نتایج پاسخ ها را فراهم کنید تا کاربران بتوانند آن را برای هم دیگر بفرستند و برند شما و محصولی که در سایه ی معما می خواهید معرفی کنید را بیشتر بشناسند. تصویر زیر نمونه تیزر یک کمپانی ایمیل مارکتینگ در قالب تست است و در نهایت برای مخاطبینش از محصول جدیدش جایزه تعیین کرده است.

 1. از ترکیب رسانه ها استفاده کنید

طبیعتا هر کسب و کاری بسته به بودجه اش رسانه مورد نظر برای پخش تیزر تبلیغاتی اش را انتخاب می کند. اگر کسب و کار بزرگی هستید و بودجه تبلیغاتی بالایی در نظر گرفته اید پخش تیزر را از رسانه های مختلف انجام دهید. از پخش در تلویزیون گرفته تا بیلبورد های شهری و بین شهری تا شبکه های اجتماعی و حتی پادکست برندتان. از همه پلتفرم های مورد نظر استفاده کنید چرا که مخاطبین این پلتفرم ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند و اینطور صدایتان را به گوش افراد بیشتری رسانده اید. به عنوان مثال در فیسبوک عکس کاورتان را به تیزر محصول جدید اختصاص دهید یا در پادکست تان از لانچ محصولتان خبر دهید.

 1. زمان تیزر تبلیغاتی را مدیریت کنید

از نظر علمی ثابت شده است که محدوده زمان توجه افراد طی ۸.۵ ثانیه شکل می گیرد. به این معنا که مخاطب تا حدود ۸ ثانیه ویدیو شما را تماشا می کند و اگر در این زمان نتوانست نظرش را جلب کند از آن گذر می کند. نکته حائز اهمیت اینجاست که شما ۸ ثانیه فرصت دارید تا توجه کاربر را جلب کنید یا او را به ادامه تماشای تیزر ترغیب کنید پس سعی کنید نکات جالب و نشانه ی کلیدی تان را در همان ۸ ثانیه اول بگنجانید و طفره رفتن را کنار بگذارید.

 1. از فرمت های مختلف بهره ببرید

همانطور که در ابتدای متن نیز توضیح دادیم درست است که معمول ترین نوع تیزر تبلیغاتی در قالب ویدیو است اما تیزر انواع دیگری مانند عکس و ایمیل و … نیز می تواند باشد. غیر از ساخت ویدیو برای معرفی محصولتان عکس های مکملی را نیز برای آن تهیه کنید و آن را منتشر کنید. طبیعتا دیدن چند مدل تیزر مختلف مخاطب را کنجکاو تر می کند تا اینکه همه جا فقط یک ویدیوی مشابه را ببینید.

جمع بندی

هر کسب و کاری برای معرفی محصولش نیازمند تبلیغات است. اما تبلیغات نیز استراتژی های مخصوص به خودش را دارد و فقط با ساخت یک ویدیو تبلیغاتی و انتشار آن بدون استراتژی نمی توان انتظار نتیجه بخشی تبلیغات را داشت. در واقع هر برندی نیازمند آن است که ذهن مشتری را از قبل برای محصول آماده کند و در او هیجان به خرید ایجاد کند. تیزر تبلیغاتی یکی از روش های ایجاد هیجان در مشتری است که هم نام برند را در ذهن او نهادینه می کند و هم منجر به فروش بیشتر محصول می شود.

منبع : dmacourse.com

Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید